fot. Zmiany w przepisach gry
Zmiany w „Przepisach Gry” przed sezonem 2024/2025
Przed rozpoczęciem sezonu 2024/2025 sędziowie otrzymali ścisłe wytyczne dotyczące ochrony wizerunku meczów. Dobre praktyki, które były już stosowane na EURO 2024, będą wprowadzone w Polsce od początku rozgrywek. Najważniejsze dotyczą tego, że sędzia powinien wytłumaczyć kapitanowi drużyny podjętą istotną decyzję. Ważne jest to, że taka krótka i precyzyjna rozmowa musi się odbyć z zachowaniem wzajemnego szacunku.
– Czerpiemy dobre praktyki z EURO 2024. Podczas mistrzostw bardzo dobrze odebrano komunikację na linii: sędzia – kapitan. To właśnie kapitan jest osobą, której arbiter wyjaśni kluczowe decyzje w meczu. Pozostali zawodnicy ignorujący rolę kapitana, podbiegający do sędziego i wykazujący jakiekolwiek oznaki braki szacunku do zawodów, będą karani żółtymi kartkami. Będziemy chronić wizerunek meczów piłkarskich. Rok temu informowaliśmy o tym, że wyciągniemy konsekwencje wobec zawodników przy próbach oszustwa sędziów, obraźliwych gestów wobec rywali i kibiców, czy podważania orzeczeń arbitrów. Teraz robimy kolejny krok, żeby wyeliminować z piłkarskich widowisk niechciane zachowania. Te, które psują odbiór piłki nożnej również u najmłodszych kibiców – mówi Tomasz Mikulski, Przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.
Tylko kapitan może rozmawiać z sędzią podczas wyjaśniania decyzji z zachowaniem wzajemnego szacunku.
Dialog między sędzią a kapitanem będzie dotyczył istotnych decyzji w meczu. Zawodnicy ignorujący tę zasadę (podbiegający do sędziego, otaczający go, wymachujący rękoma) muszą się liczyć z napomnieniem. Arbiter będzie pokazywać charakterystyczny gest wyprostowaną ręką, który jest niewerbalnym komunikatem, żeby nie podbiegać do niego w celu podważania decyzji.
W sytuacji, gdy kapitan jest bramkarzem, trener wyznacza jednego zawodnika z pola, który będzie zastępować kapitana podczas wyjaśnień sędziego, gdy bramkarz jest daleko od akcji. Gdy sytuacja dotyczy zdarzeń blisko bramkarza-kapitana, tylko on może rozmawiać z sędzią.
Informację zwrotną o kluczowej decyzji otrzymają również trenerzy obu zespołów. Łącznikiem będzie arbiter techniczny lub w niższych klasach sędzia asystent, który jest w stałym kontakcie z sędzią i sędzią VAR, gdy używają systemu komunikacji. To on operując kryteriami w zwięzły i zrozumiały sposób wyjaśni szkoleniowcom podjętą decyzję.
Żółtą kartką zostanie ukarany:
- zawodnik, który zachowuje się w sposób lekceważący w stosunku do sędziego – zarówno słowem jak i czynem (wymachiwanie rękoma, rzucanie piłką, etc.),
- zawodnik, który gestami lub słownie domaga się, aby jego przeciwnik otrzymał żółtą kartkę,
Gdy zawodnicy otaczają arbitra (mobbing), to sędzia musi podjąć odpowiednie sankcje dyscyplinarne. Każda osoba funkcyjna w strefie technicznej, która zachowuje się w sposób nieodpowiedzialny i nie dba o wizerunek meczu, otrzyma karę indywidulaną (żółta lub czerwona kartka).
Inne zmiany dotyczą:
– odpowiedniej opaski – kapitan musi posiadać opaskę wydaną lub autoryzowaną przez odpowiedniego organizatora rozgrywek lub jednokolorową opaskę, która może mieć również napis „kapitan” lub literę „C” albo jej tłumaczenie, które również powinno być jednokolorowe.
– prawidłowego ustawienia piłki na punkcie karnym - piłka musi być ustawiona nieruchomo, z częścią piłki dotykającą lub znajdującą się nad środkiem oznaczenia punktu karnego,
– naruszenia „Przepisów Gry” podczas wykonywania rzutu karnego:
– odpowiedzialność zawodnika za rozmiar i dopasowanie ochraniaczy - ochraniacze muszą być sporządzone z odpowiedniego materiału i muszą być takiej wielkości, aby stanowiły odpowiedni stopień ochrony, muszą również być zakryte przez getry. Zawodnicy są odpowiedzialni za rozmiar i stosowne dopasowanie swoich ochraniaczy.
– kartki w przypadku nierozmyślnego zagrania ręką pozbawiającego realnej szansy na zdobycie bramki w polu karnym:
• zawodnik (obrońca) otrzyma żółtą kartkę, gdy zagrywa piłkę ręką w celu przeszkodzenia lub przerwania korzystnej akcji, z wyjątkiem sytuacji, gdy sędzia przyznaje rzut karny za nierozmyślne, ale nieprzepisowe zagranie piłki ręką.
• zawodnik (obrońca) otrzyma żółtą kartkę, gdy pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki przez nierozmyślne, ale nieprzepisowe zagranie piłki ręką, a sędzia przyznaje rzut karny
• zawodnik, zawodnik rezerwowy lub zawodnik wymieniony, zostaje wykluczony z gry (czerwona kartka), jeżeli pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki, poprzez dopuszczenie się rozmyślnego zagrania piłki ręką (poza bramkarzem we własnym polu karnym).
Całą prezentację Kolegium Sędziów PZPN znajdziesz TUTAJ.