fot. Sandra Pyszka
Wikęd Luzino melduje się w III lidze
Luzino to niezwykłe miejsce na mapie województwa pomorskiego. Mówi się, że to największa wieś w Polsce. Co stoi za ich sukcesem? Gmina rozwija się prężnie, oferując swoim mieszkańcom nie tylko komfort życia, ale również ogrom atrakcji. W Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie obejrzeć można było wystawy grafik Pabla Picassa, prace Beksińskiego, czy Salvadora Dali! Od sierpnia kolejną rozrywką dla mieszkańców gminy będą mecze III ligi na luzińskim obiekcie.
Wizytówka Gminy Luzino - drużyna Wikęd, oparta na zawodnikach z regionu oraz wychowankach, właśnie wywalczyła historyczny awans do III ligi, wygrywając rozgrywki IV Ligi RWS Investment Group.
Gmina Luzino od lat piłką stoi. We wszystkich drużynach młodzieżowych (drużyn GOSRiT Wikęd Luzino, Akademia Piłkarska Karola Piątka oraz dziecięce drużyn soleckich) piłkę trenuję ponad 500 dzieci. Warto dodać, że drużyny młodzieżowe klubu, które występują w rozgrywkach ligowych pod nazwą GOSRiT Wikęd Luzino, dzięki wsparciu gminy i licznych sponsorów, oferują dzieciom nieodpłatne szkolenie, co jest ewenementem, nie tylko w naszym regionie.
Ponadto od wielu lat w Luzinie w rozgrywkach III ligi występują kobiety, a na terenie gminy odbywają się ostatnie na pomorzu rozgrywki Luzińskiej Ligi Sołeckiej LZS (7 drużyn). Jeśli dodamy do tego A-klasowe rezerwy Wikędu, w sumie w piłkę nożną regularnie gra blisko 200 dorosłych.
700 osób czynnie uprawiających piłkę nożną to statystyka godna pozazdroszczenia. Gminny Ośrodek Sportu, Rekreacji i Turystyki w Luzinie jest współorganizatorem około 100 wydarzeń sportowych rocznie (piłka nożna, kickboxing, tenis stołowy, zapasy, szachy i wiele innych).
Historia klubu Wikęd, rozpoczęła się ponad 20 lat temu, kiedy do rozgrywek B-klasy zgłoszona została drużyna Koń Luzino. Później zespół występował w rozgrywkach Luzińskiej Ligi Sołeckiej, a od sezonu 2007/08, pod nazwą Wikęd Kębłowo, zgłoszony został do rozgrywek klasy B, rozgrywając mecze ligowe na boisku sołeckim w Kochanowie.
Początki klubu łączą dwie osoby: Rafał Kędziora (od lat grający prezes klubu) oraz Wiesław Konkol (od którego przezwiska powstała pierwsza nazwa klubu „Koń”). Pierwszy z nich do dzisiaj grywa w A-klasowych rezerwach, a pan Wiesław mimo blisko 70 lat na karku, jeszcze nie dawno występował w rozgrywkach sołeckich
W sezonie 2008/09 drużyna awansowała do klasy A, sezon później zameldowała się już w rozgrywkach klasy okręgowej i ze względu na warunki bytowe przeprowadziła się do stolicy gminy. W sezonie 2012/13, już jako Wikęd Luzino, zdobyła promocje do IV ligi.
Kolejny sezon był dla luzińskiego zespołu bardzo udany. Zespół prowadzony przez Piotra Munha walczył o awans do wyższej ligi, ostatecznie skończywszy rozgrywki na 3 miejscu. Dodatkowo w tamtym sezonie drużyna z Luzina zameldowała się w Finale Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim, gdzie musiała uznać wyższość klubu LKS Brda Przechlewo.
Kolejne lata to spadek do klasy okręgowej oraz powrót na czwartoligowe boiska i stawianie przede wszystkim na młodych wychowanków klubu, co przekładało się na co raz lepszy wynik w klasyfikacji Pro Junior System PZPN. Sezon 2017/18 - 5 miejsce, 2019/20 - 7 miejsce, 2020/21 - 1 miejsce, 2021/22 - 3 miejsce.
Klub zawsze opierał się na lokalnej społeczności. Gdy zaistniała konieczność postawienia budynku VIP, sponsorzy i działacze dosłownie własnymi rękami zbudowali budynek.
Od ponad 10 lat sponsorem klubu jest lokalna firma Wikęd, która rozwijała się wraz z klubem, wspierając ukochaną drużynę od rozgrywek regionalnym do obecnie szczebla centralnego. Fabryka okien nie tylko wspiera sport, ale również zatrudnia już 400 osób z gminy Luzino, co jeszcze umacnia poczucie lokalnej wspólnoty.
Sportowe awanse od B-klasy do III ligi, oprócz prezesa Kędziory, zaliczał wraz z drużyną pomocnik, Dariusz Mienik, który nieprzerwanie reprezentuje barwy klubu, uczestnicząc we wszystkich promocjach do wyższej ligi. Warto dodać, że w drużynie przez lata grali również jego bracia Dawid i Adrian.
Na przestrzeni lat trenerami drużyny byli - oprócz wspomnianego Wiesława Konkol - Piotr Munh, Wojciech Pięta, Paweł Radecki, Rafał Kaczmarczyk, Grzegorz Lisewski, Tomasz Broner . Awans do III ligi drużyna wywalczyła pod wodzą Macieja Plińskiego, który jest związany z klubem od wielu lat, najpierw jako zawodnik, później trener rezerw.
Na przestrzeni lat w drużynie, oprócz lokalnych piłkarzy, występowali zawodnicy znani z ligowych boisk: Karol Piątek (wychowanek LKS Błyskawica Luzino, który powrócił na stare śmieci po latach gry na poziomie Ekstraklasy i 1 ligi), Paweł Buzała, Paweł Czoska. W minionym sezonie w Luzinie grali m in. Wojciech Wilczyński, a jesienią Rafał Siemaszko.
- Zależy nam, żeby w rozgrywkach III ligi w drużynie zostało jak najwięcej zawodników, którzy wywalczyli awans. Szukamy również wzmocnień wśród piłkarzy z naszego regionu. Chcielibyśmy, żeby podobnie jak w IV lidze, grało u nas jak najwięcej piłkarzy z najbliższej okolicy. Jeśli chodzi o plany sportowe, to jako beniaminek będziemy musieli nauczyć się III ligi i walczyć o jak najlepszy wynik w każdym kolejnym meczu” – mówi przewodniczący Zarządu Wikędu Luzino, Rafał Kędziora.
Życzymy powodzenia w nowym sezonie!