fot. Pomorski ZPN

Spotkanie z Pomorską Policją

24 października 2024r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odbyło się spotkanie władz Pomorskiego ZPN z przedstawicielami Pomorskiej Policji.


Przy jednym stole zasiedli insp. Anna Kos -  Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, insp. Paweł Mirys - Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji w Gdańsku, podinsp. Wioletta Czarnecka - Kierownik Sekcji Operacyjnej Sztabu Policji KWP w Gdańsku, podinsp. Michał Skokowski - Naczelnik Sztabu Policji KWP w Gdańsku, Radosław Michalski - prezes Pomorskiego ZPN, Agnieszka Matuszewska - wiceprezes Pomorskiego ZPN oraz Gerard Sobecki - wiceprzewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich.

Dyskutowano o obecnych procedurach, o problemach i propozycjach rozwiązań.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim niebezpiecznego zjawiska chuligańskich wybryków wokół meczów niższego szczebla rozgrywek. Z obu stron zadeklarowano jeszcze większe zacieśnienie współpracy w kwestii zabezpieczenia porządku na obiektach i wokół nich. Teren stadionu podlega organizatorowi i to jego odpowiedzialnością jest zapewnienie ilości służb przewidzianych regulaminem, natomiast Policja w oparciu o wiedzę operacyjną może pomóc w zabezpieczeniu terenu wokół obiektu.

Uzgodniono, że terminy poszczególnych meczów w rundzie wiosennej mogą częściej ulegać zmianie tak, aby Policja była w stanie wesprzeć kluby będące gospodarzem meczów. Każdy klub – w ramach dobrej współpracy – powinien się kontaktować z jednostką Policji, prosząc ich o obecność w okolicy stadionu. Może to powstrzymać nieautoryzowane grupy kibiców, których celem nie jest doping swojej drużyny, a chuligańskie ekscesy. Tylko dobra wola z dwóch stron pozwoli zapobiec niebezpiecznym sytuacjom.

Podkreślono, że należy uczulić kluby na agresję słowną w przestrzeni social mediów, gdyż często tam powstaje zarzewie konfliktów. Warto również uprzedzać gospodarza, że z drużyną przyjezdną pojawią się ich sympatycy – to pozwoli lepiej przygotować się gospodarzom.

Wspólnym celem wszystkich stron – Klubów, Pomorskiego Związku i Policji - jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa uczestnikom zawodów. W przeciwnym razie stadiony opustoszeją i nie zachęcimy lokalnej społeczności lub sponsorów, władz samorządowych do wspierania swojego klubu. Należy zrobić wszystko, aby wyeliminować patologiczne zachowania ze stadionów. To również dotyczy werbalnej agresji na ławkach rezerwowych, trybunach, czy też przyzwolenia na spożywanie alkoholu. Zabezpieczenie służb porządkowych jest obowiązkiem, niezależnie od przeciwnika z którym gramy. Jak pokazują niedawne zdarzenia – sprawcami wybryków byli chuligani niezwiązani z żadnym z klubów grających tego dnia, więc takie incydenty mogą mieć miejsce nawet podczas tzw. meczów przyjaźni.

Prosimy więc kluby o zainicjowanie spotkań z Policją w swoim powiecie i omówienie zasad współpracy przy kolejnych meczach. W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontaktowanie się z Komisją ds. Bezpieczeństwa na Obiektach Piłkarskich, która chętnie podpowie i pomoże wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Przy okazji po raz kolejny apelujemy o postawę Fair Play na boisku i poza nim. Wzajemny szacunek i współpraca powinny być fundamentem sportu.