fot. Spotkania z klubami
Spotkania z przedstawicielami pomorskich klubów 2024
W drugiej połowie lutego 2024 r. w trzech miasta województwa pomorskiego odbyły się coroczne spotkania z przedstawicielami klubów. To już wieloletnia tradycja, że w przerwie między rundami rozmawiamy o bieżących problemach, nowych projektach czy zagadnieniach regulaminowych.
W tym roku spotkania zorganizowano w Słupsku, Nowym Stawie oraz Gdańsku. Łącznie we wszystkich spotkaniach uczestniczyło kilkaset osób ze 150 klubów z całego województwa.
Na wstępie zebranych gości witał prezes Radosław Michalski, który przedstawiał inicjatywy, które pojawiły się w minionym roku, jak również opowiadał, co nas czeka w nadchodzących miesiącach. Prezes przypomniał gościom o obowiązującej w tym roku współpracy z producentem sprzętu KEEZA, w ramach której kluby otrzymały vouchery do wykorzystania na dowolny asortyment tej firmy. Vouchery, które na początku sezonu 2023/2024 trafiły do wszystkich klubów mają wyższą niż dotychczas wartość – oprócz kwot wynikających z umowy sponsorskiej na ligi seniorskie, każdy klub (w tym również młodzieżowe) otrzymały wsparcie finansowe na sprzęt sportowy od Pomorskiego ZPN. W sierpniu ubiegłego roku wszystkie kluby IV ligi otrzymały również całe zestawy video do nagrywania meczów.
Prezes poinformował kluby o nieodpłatnym szkoleniu z pierwszej pomocy, które zorganizowano w lutym 2024 r., a którego efektem jest 60 osób przeszkolonych do sprawowania funkcji opieki medycznej na meczach.
Przypomniano również o nieodpłatnym webinarze dla wszystkich trenerów pracujących z dziećmi, który koncentruje się na temacie rozpoznania krzywdzenia oraz procedur postępowania w takich przypadkach. Webinar przeprowadzony będzie przez przedstawicielki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i jest pierwszym szkoleniem rekomendowanym przez PZPN w związku z polityką ochrony dzieci. Jest to bardzo istotna część pracy z dziećmi i nie można lekceważyć zjawiska przemocy.
Następnie prezes po krótce omówił rozwiązania regulaminowe, które zostały wprowadzone w bieżącym sezonie (nowa formuła rozgrywek JD2) oraz zwiększenie ilości turniejów (postulat klubów z ubiegłorocznych spotkań).
Przypomniano również o trwającej szóstej edycji turniejów ENERGA Griffin Cup, w której udział bierze blisko 90 klubów szkolących dzieci i młodzież. W planach jest utworzenie nowego formatu dla dzieci grających w turniejach JE1, a mianowicie turnieju im. Wojciecha Łazarka. Eliminacje rozgrywane byłyby w powiatach (4 grupy), a następnie finał odbyłby się w Gdańsku w połowie czerwca. Obecnie projekt jest opiniowany przez Komisję Piłkarstwa Młodzieżowego.
Prezes Michalski zapowiedział również mecz eliminacji do Mistrzostw Europy Kobiet w Gdyni (kwiecień 2024 r.) oraz potwierdził starania o organizację październikowego meczu Ligi Narodów w Gdańsku.
W ramach przygotowanej agendy poruszano tematy procedur związanych z Walnym Zgromadzeniem Sprawozdawczo-Wyborczym Pomorskiego ZPN. Mecenas Sylwia Grzybowska i wiceprezes Agnieszka Matuszewska wyjaśniły zgromadzonym jaką dokumentację należy skompletować oraz w jakich terminach należy ją złożyć, aby wziąć udział w konferencjach plenarnych oraz w Walnym Zgromadzeniu. Kluby otrzymały mailowo całą korespondencję, zaś wystąpienie na spotkaniach miało na celu odpowiedź na najczęstsze pytania i przypomnienie najważniejszych dat.
Istotnym punktem spotkań było przedstawienie możliwości pozyskania funduszy unijnych w ramach programu Erasmus +. Przedstawicielka Biura ds. współpracy z regionami Erasmus+ InnHUB Gdańsk, Łucja Gasik–Rachubińska zaprezentowała 3 obszary skierowane na sport. Jest to mobilność kadr (możliwość wysłania na staż zagraniczny grupy trenerów, wolontariuszy), partnerstwo na małą skalę (współpraca z jednym podmiotem zagranicznym) oraz niekomercyjne europejskie imprezy sportowe (większe projekty – większa ilość partnerów, dłuższy czas trwania, ale również dużo większe finanse).
Nabory do wszystkich trzech programów będą przeprowadzane ponownie zimą następnego roku, ale z uwagi na wielkość projektu i rozbudowany wniosek warto rozpocząć planowanie i poszukiwanie partnerów już wiosną 2024 roku.
Kolejnym punktem spotkania było przypomnienie aktualnej oferty ubezpieczeń dla zawodników i trenerów, znajdujących się w ofercie współpracującego z nami Kahlenberg Services. Nie zabrakło również przedstawiciela Sportbm, który opowiedział o korzyściach korzystania z aplikacji dedykowanej klubom.
W kolejnych blokach nasi prelegenci opowiadali o tematach związanych stricte z rozgrywkami. Pracownicy ZPN-u (Mateusz Wiech/Grzegorz Mółka) w telegraficznym skrócie przypomnieli o najważniejszych sprawach związanych z transferami krajowymi i zagranicznymi. Józef Dąbrowski przybliżył tematykę procesu licencyjnego oraz bezpieczeństwa na obiektach. Karol Wasielewski i Andrzej Szwarc przypomnieli zebranym o wszystkich sprawach związanych z trenerami, a więc konferencjach, warsztatach, licencjach oraz kursach UEFA.
Ostatnim punktem była krótka prezentacja produktów naszego partnera – marki KEEZA.
Po wyczerpaniu agendy przyszedł czas na wręczenie certyfikatów PZPN.
Każde spotkanie kończyło się dyskusją, w której przedstawiciele klubów podnosili różne tematy. Pojawiła się propozycja rozgrywania większej ilości meczów słupskiej klasie B, usprawnienia procesu licencyjnego czy też sugestia utworzenia kolejnych kursów pierwszej pomocy medycznej.
Wszystkie kluby uczestniczące w spotkaniu, zgodnie z tradycją, otrzymały po 3 piłki w podziękowaniu za poświęcony czas.
Po oficjalnym zakończeniu spotkań toczyły się rozmowy przy kawie. Takie okazje, kiedy na jednej sali spotykają się ludzie z klubów szczebla centralnego, małych akademii, członkowie Komisji Pomorskiego ZPN są świetną platformą do rozmów, nawiązywania znajomości, wymiany poglądów. W czasach, gdy większość spraw załatwiamy za pośrednictwem maila i telefonu, okazja do spotkania na żywo jest nie do przecenienia.
Dziękujemy za tak liczne przybycie i merytoryczne rozmowy.