fot. Jaguar Gdańsk
Amatorska Liga jedenastek dla drużyn z województwa pomorskiego – Jaguar Gdańsk
Drużyny Jaguara Gdańsk prowadzą w ligach wojewódzkich w kategoriach wiekowych B1 i B2. Rozmawiamy z Michałem Jadanowskim, założycielem i właścicielem klubu o recepcie na tak dobry wynik oraz stworzenie piłkarskiej akademii, w której trenuje ponad 1000 dzieci. Co tydzień piszemy o juniorskich kategoriach wiekowych: A1, B1 i B2 – w ramach projektu „Amatorska Liga jedenastek dla drużyn z województwa pomorskiego w kategoriach wiekowych 15, 16, 17 i 18 lat".
Jaguar Gdańsk jest liderem tabel lig wojewódzkiej kategoriach Junior B1 i B2. Przypadek? Michał Jadanowski, założyciel i właściciel Jaguara Gdańsk: -Nasze zespoły prowadzą w lidze wojewódzkiej dzięki bardzo dobrej współpracy zespołów seniorskich i ciężkich treningach wszystkich zawodników w rocznikach 2008 oraz 2009. W tych dwóch rocznikach w naszej akademii trenuje 91 zawodników i każdy z nich ma realny wpływ na wynik obu drużyn. Dzięki tak dużej konkurencji można zbudować dobry zespół z tych, którzy rywalizację o miejsce w składzie wygrają. Najlepsi rozwijają swoje umiejętności trenując na co dzień w seniorskich zespołach i pomagają swoim rówieśnikom w najważniejszych meczach. Warto jeszcze wspomnieć o drużynie rocznika 2010, która świetnie radzi sobie w lidze CLJ U-15. Aktualnie zajmuje 4. miejsce co jest naszym najlepszym wynikiem w historii gry w lidze ogólnopolskiej. Jesteśmy w tych rozgrywkach najwyżej notowaną drużyną z Pomorza. I na koniec – nasz najmłodszy zespół 11-osobowy (rocznik 2011) ma stratę zaledwie trzech punktów do lidera w lidze wojewódzkiej. Mówiąc o wysokich pozycjach naszych drużyn czuję dumę z pracy naszego Jaguara.
Jaki cel stawiacie przed drużynami w kategoriach wiekowych Junior B1 i B2? Walka o CLJ?
- Celem zespołu Junior B1 jest przygotowanie się do gry w pierwszym zespole grającym w IV lidze, jak również w rezerwach, które wygrały wszystkie jesienne mecze i są na dobrej drodze do powrotu do klasy okręgowej. Po drodze mamy nadzieję wygrać ligę oraz baraż o CLJ U-17 co pozwoli na grę drużyny młodszej (Junior B2) w lidze ogólnopolskiej. Naszym marzeniem jest gra w lidze CLJ U-15 i U-17 – jeśli te cele uda się zrealizować ten sezon uznamy w Jaguarze za udany.
Jaka jest tajemnica sukcesu Jaguara jeśli chodzi o liczebność trenujących dzieci?
- W 2009 r., gdy zaczęliśmy w Jaguarze tworzyć od zera akademię piłkarską podjęliśmy decyzję że nie będziemy robić negatywnej selekcji zawodników. Zależy nam na stworzeniu takich samych warunków treningowych dla każdego zawodnika danego rocznika, bez znaczenia na jakim poziomie zaawansowania jest w danym momencie. Dziś to naprawdę spore wyzwanie - w październiku przekroczyliśmy liczbę 1100 trenujących zawodników i zatrudnionych 61 trenerów.W 45 grupach treningowych daje to średnio 24 zawodników na grupę. W każdej grupie podczas treningu jest dwóch trenerów co daje 12 zawodników na jednego trenera. Jaguar prowadzi również klasy sportowe w szkole podstawowej oraz w liceum gdzie trenuje już 174 zawodników, którzy oprócz zajęć popołudniowych dodatkowo trenują w szkole.
Jak pomieścić tak wielu zawodników na obiektach? Trzeba przyznać, że obiekty Jaguara są unikalne w skali regionu, a nawet kraju.
- Aktualny stan infrastruktury to cztery pełnowymiarowe boiska oraz hala z dwoma boiskami i siłownią. Ten stan nas nie zadawala – marzymy o kolejnych zielonych boiskach, aby jak najpełniej rozwijać możliwości piłkarskie naszych zawodników.
Gdzie chcecie być za pięć lat?
- Myślę, że będziemy pokazywać coraz większą jakość piłkarską. Chcemy być w każdej lidze piłkarskiej którą organizuje Pomorski Związek Piłki Nożnej. Jesteśmy już blisko spełnienia tego celu – Jaguar jest obecny w tabelach IV ligi i A klasy. W poprzednim sezonie nasza trzecia drużyna grała w B klasie.Bardziej poważnie, chcemy dalej iść tą samą drogą i dalej budować boiska, aby zwiększać jakość treningu w naszym klubie. To co uda się wygrać na boisku będzie miłą nagrodą za ciężką pracę całej społeczności Jaguara Gdańsk.
Jacy są najważniejsi partnerzy Jaguara?
- Jaguar funkcjonuje dzięki 2200 rodzicom - to wielka społeczność, która pozwala nam się rozwijać. Dzięki zaufaniu, które dają nam rodzice jesteśmy w stanie odnosić kolejne sukcesy. W tym roku udało nam się stworzyć kolejny projekt Jaguar Bussines Club, który wspiera nasz klub w kolejnych etapach rozwoju. Dzięki Miastu Gdańsk, które nam zaufało i podpisało umowę dzierżawy na kolejny teren, możemy dalej spełniać marzenia i budować kolejne boiska.
Mimo tak wielkiej liczby trenujących dzieci, wiodącą rolę w waszym seniorskim zespole w IV lidze sprawują piłkarze wiekowi. Jesteście obecni w jednej CLJ, podczas gdy lokalny rywal, który nie ma własnych obiektów gra we wszystkich trzech. Gdzie jako właściciel klubu widzi pan trudność w dynamicznym rozwoju Jaguara Gdańsk?
- Akademia Jaguara Gdańsk zaczęła funkcjonować w 2009 r. więc nasi najstarsi zawodnicy to rocznik 2003. W tym ten rocznik stracił status młodzieżowca, ale spokojnie - według mojej oceny 12 wychowanków w pierwszym zespole Jaguara to dobry wynik jak na tak krótko działająca akademię. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że dynamiczny rozwój infrastruktury Jaguara zaczyna się w 2019 r. kiedy zbudowaliśmy pierwsze pełnowymiarowe boisko sztuczne.To czego nauczyłem się przez czas istnienia naszej akademii, to że trzeba być cierpliwym i robić w każdym roku kolejne kroki do rozwoju klubu. Jeśli tak będzie to jestem spokojny o to, że już niedługo w pierwszym zespole Jaguara będą grali sami wychowankowie. Jestem pewien, że to jedynie kwestia czasu a będziemy grali we wszystkich trzech ligach CLJ.
Zadanie "Amatorska Liga jedenastek dla drużyn z województwa pomorskiego w kategoriach wiekowych 15, 16, 17 i 18 lat" jest współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach "Programu Lig Amatorskich 2024"